Modelleme & Tasarım

Modelleme & Tasarım Nedir?

Günümüzde pek çok mimari proje artık modelleme, 3D tasarım, animasyon ya da render işlemleri yapılarak müşterilere sunulmaktadır. Bu yazımızda mimari projelerde ve sunum çalışmalarında 3d modellemenin neden gerektiğini oldukça kısa maddelerle size anlatıyoruz. Mimari projeler konusunda inşaat 3d modelleme ve çizimi, modelleme ve animasyon neden zorunludur? Geleneksel 2D tasarım ile çizimler her zaman kullanıcı tarafından zor anlaşılmaktadır.

SolidWorks, AutoCAD ya da diğer yazılımlarla hazırlanmış olan teknik çizimleri anlamak herkes için kolay olmamaktadır. Eğitim kurumlarında teknik resim gibi derslerde verilen konuları anlamak olgusu bir tarafa, anlaşıldığını farz etseniz bile bu çizimden sonra projenin karşımıza ne şekilde çıkacağı son halini hayal etmek pek çok mimari proje için sıkıntılara neden olabilmektedir. Sizin çiziminizde merdivenin alt bölümü farklıdır, fakat bakan kişi çok daha değişik hayal edebilir. Bu tür birçok detay bir araya geldiği zaman, mimari projenin 2 boyutlu tasarımları 3D modelleme ve hatta 3D animasyon ile sunumu ile mimarlık bürolarına, inşaat firmalarına her zaman büyük avantaj sağlamaktadır.

3D tasarım ile sunumu gerçekleştirilen mimari projelerin geliştirme ve düzenleme aşamaları içerisinde yapılacak değişiklikler ve düzenlemelerinin her zaman anlık takibinin yapılması mümkün hale gelebilmektedir. Bu nedenle o ölçülerini değiştirdiğiniz alana konulacak olan mutfak tezgâhının da nasıl bir şekilde değişmesi gerekeceğini görebilir ya da yapılacak değişikliğin gerçekten de istediğiniz etkiyi doğru şekilde yaratıp yaratmadığını kolayca kontrol edebilirsiniz. 3D modelleme ve render faaliyetleri sonrasında alınacak bu görüntülerle projenizde yer alan değişikliklerin uygunluğu konusunda doğru fikirlere sahip olarak, çözüme ulaşmak için en inşaat 3d modelleme ve çizimi alanında her zaman iyi kararları vermeniz gerekir.

Bir sorunuz mu var?

Hayalinizdeki proje veya hizmetlerimizle alakalı bir sorunuz varsa bir telefon uzağınızdayız. Bizi arayabilirsiniz!